Central South Carpenters Regional Council

News

News

A Group of Our Council's Best Workers Just Got Better
9/18/2017

Nearly 200 of the Central South Carpenters’ best workers recently graduated from an international leadership-training program that enables them to become jobsite leaders, as well.  The group completed the UBC Journeymen: Building Leadership for a Strong Future program. Through this training, journeymen develop leadership, mentoring, coaching, and communication skills, and learn to engage with newer members and lead by example, all while promoting positive work environments and productivity on the job. Congratulations to:

Local 14: Julio Alvarez, Marcus Bieth, Joseph Campos, Michelle Lindenmier, Jesus Mercado and Joe Puente

Local 71: Charles Eubanks

Local 329: David Alton, Jared Cutter, Gregory Dummitt, Lonnie Hawkins, Antonio Hernandez, Jesse Leonor, William Mills, Kenneth Ricketts, John Roberts, and Dwight Stevenson

Local 429: Omar Alehyane, Gabriel Avila, Francisco Banda, Michael Bolden, Michael Cerretta, Francisco Herrera, Timoteo Jaramillo, Jacob Jeffrey, Alfredo Jimenez, Mihyoung Kim, Justin May, Will McFarlin, Ernest Morrisson, Joel Murrieta, Stephen Ochoa, Jorge Olvera, George Padilla, Jose Pina, Martin Ramirez, Hoelio Recenes, Elario Rodriguez, Jose Romo, Eric Saucedo, Joshua Sexton, Jonathan Sillers, Robert Treon, Jesse Trevino, Dennis Walker, and Lonnie Walton

Local 551: David Brooks, Jorge Calderon, Bruce Callahan, Carolyn Eli, Joseph Fontenot, Jose Garcia, Ernesto Gomez, Kevin Gourley, Ervin Graham, David Green, Archie Guy, Frederick Hopkins, Troy Jupiter, John Koprowski, John Lambert, Cesar Lara, Kevin Leblanc, Innes Lewis, David Mireles De La Torre, Antonio Moreno, Robert Mullins, Elias Olague, Charnchai Panmool, George Parker, Santiago Perez, Richard Pinnekins, Gregory Reynolds, Michael Reynolds, Edgar Ruiz, Steven Sample, Darryl Simien, Marvin Solano, Yonas Tesfamicael, Eric Thorn, Eric West, Michael Williamson, and Donald Wyche

Local 665: Johnny Forehand, Douglas Hernandez, David Jones III, Jerry Marez, Jimmie McDaniel, and Ken McEwen

Local 690: Casey Latour, Justin Murray, and Benjamin Stoops 

Local 943: Sheldon Christie, Ryan Griffith, Garland Masters, and Michael Tucker

Local 1098: Evan Abbott, Ronny Burton, Troy Chambliss, Alex Chandler, David Claiborne, Eugene Collins, Kendall Curry, James Davis, John Dorsa, Barnell Doughty, Hollis Doughty, Kenwin Edwards, Devan Fields, Tramon Handy, Norman Henderson, Steven LeBlanc, Bruce Lee, David Lee, John Moses, Gary Perkins, David Tubbs, and Silbert Wilson

Local 1266: James Barnes, Eduardo Camacho, Michael Cervantez, Ricardo Favela, Ignacio Flores Luna, Jesus Garcia, John Garcia, Raul Gonzalez, Donald Graham, Ulises Moran Vazquez, Osiel Munoz, Eric Oquendo, Mario Pina, Salomon Ramos, Wilber Rodriguez, Jonas Tejeda, Benjamin Thompson, John Van Daley, Bobby Vasquez, and Alexis Vazquez

Local 1836:  Nicholas Cain, Duston Dover, Robert Duis, Michael Duncan, William Hegeman, Anthony Hood, Bobbie Phillips, Anthony Rodriguez, and Ronnie Smith

Local 1846: Terry Barrio, Gerard Cortese, Kyle Crockett, Todd Dalmado, Jeffery Delle, Carol Dugas, Curtis Farrell, Brent Fontenot, Kevin Gordon, Tyronne Hayes, Ennis Houston, Ronnie Johnson, Jacqueline Lewis, Carlos Lorenzana, Gary Manint, Lizandro Martinez, Robert McClammy, Romel Mejia, Mario Mendoza, Shawn Morrissey, David Newman, Michael Nuber, Oran Perrier, Pablo Romero, Melanie Seghers, Mark Serpas, Jarrod Smith, Mark Stevens, John Vaccarella, Gary Verdin, Leonard Victor, Brian Williams, and Timothy Williams

These outstanding union carpenters now join an elite list of Central South Carpenters who graduated from – and demonstrate their – leadership training on the jobsite, everyday.

CLICK HERE to open and download a brochure with more information on the Journeyman Program.